اخبار دانشگاه

ضوابط آزمون جامع دوره دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی

شنبه ,14 مهر 1397  |   : 979   |     |    
ضوابط آزمون جامع دوره دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی

دانشجویان دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی پس از گذراندن واحدهای درسی باید در آزمون جامع شرکت کنند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، براساس آیین‌نامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی، امتحان جامع دوره دکتری، ارزيابى خلاقيت، قوه ابتكار، توان و قابليت‌هاى پژوهشى است كه به صورت امتحان شفاهى يا كتبى يا هر دو (به تشخيص شوراى تحصيلات تكميلى گروه) انجام مى شود. 

امتحان جامع به معنى امتحان از تمام دروس گذرانده شده نيست بلكه مجموع اطلاعات دانشجو را در چند درس مرتبط با موضوع رساله و گرايش به پيشنهاد گروه آموزشى ارزيابى مى‌كند كه نتيجه آن به صورت قبول با نمره حداقل ( ۱۵ از ۲۰) يا رد (كمتر از ۱۵) اعلام مى‌شود. 

بر این اساس، دانشجويانى كه بدون شركت در امتحان ورودى دوره دكترى توسط گروه‌ها پذيرش مى‌شوند نيز بايد در آزمون جامع (كتبى و شفاهى) شركت كنند.

دانشجويانى كه در امتحان جامع يك بار مردود شوند فقط يك بار ديگر مجاز هستند در امتحان جامع شركت كنند. در موارد خاص به درخواست مدير گروه وضعيت دانشجو به كميسيون بررسى موارد خاص سازمان مركزى دانشگاه ارسال مى‌شود.

دانشگاه يا واحد ذی‌ربط موظف است قبولى يا عدم قبولى دانشجو را در امتحان جامع كتباً به وى ابلاغ كند.

براساس تغییرات امسال در ضوابط آموزشی تعداد محدودی از دانشجویانی که دروس جبرانی خود را نگذارنده‌اند، اما درخواست ثبت‌نام برای امتحان جامع دارند، این دانشجویان در ترم جاری تا سقف ۶ واحد درسی از دروس جبرانی خود را همزمان با امتحان جامع سپری کنند.

همچنین به دلیل وقفه‌ای که در آزمون‌های زبان ایجاد شد، زمان برگزاری امتحان جامع دانشگاه آزاد اسلامی که قرار بود در آبان ماه سال جاری برگزار شود، متناسب با پایان کلاس‌های زبان مشخص می‌شود.

افرادی هم که در آزمون جامع دانشگاه آزاد اسلامی قبول شده‌اند، اما در آزمون زبان موفق نبوده‌اند، نتیجه آزمون جامع آنها تا پایان دوره جدید کلاس‌های زبان همچنان معتبر است.

ضوابط آزمون جامع دوره دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی