اخبار دانشگاه

رونمایی از «ربات پرنده صنعتی UAV» در دانشگاه آزاد اسلامی ایذه

یکشنبه ,16 دی 1397  |   : 609   |     |    
رونمایی از «ربات پرنده صنعتی UAV» در دانشگاه آزاد اسلامی ایذه

ربات پرنده صنعتی UAV محصول تولیدی پروژه برون‌دانشگاهی دانشگاه آزاد ایذه، برای استفاده در سد و نیروگاه شهید عباسپور در سازمان آب و برق خوزستان رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از ایذه، ظهر امروز ربات پرنده صنعتی UAV محصول تولیدی پروژه برون‌دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایذه برای استفاده در سد و نیروگاه شهید عباسپور رونمایی و آزمایش شد.

این مراسم با حضور مدیر دفتر پژوهش‌های کاربردی  سازمان آب و برق خوزستان و همکاران، مدیرعامل سد و نیروگاه مسجدسلیمان، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایذه، مجری و پژوهشگران طرح در سازمان آب و برق خوزستان برگزار شد.

در همین راستا دلاور اسمعیل‌وندی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایذه با اشاره به امکانات پیشرفته سخت‌افزاری و هیئت علمی مجرب در واحد ایذه به خبرنگار خبرگزاری آنا گفت: تحقیقات و پژوهش زیربنای توسعه کشور به شمار می‌رود و این از مأموریت‌های دانشگاه است که با کمک به حل مسائل و مشکلات صنعت و جامعه، نقش موثر خود را در رشد، توسعه و بالندگی کشور ایفا کند.

اسمعیل‌وندی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایذه در راستای اهداف سازمانی خود قابلیت اجرای پژوهش‌های بنیادی،کاربردی، مسئله‌محور و مأموریت‌گرا را دارد که اجرای پروژه پژوهشی ساخت ربات پرنده صنعتیUAV از جمله این طرح‌ها است.

رونمایی از «ربات زیردریایی بازرس» برای نخستین بار؛ به زودی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایذه

وی افزود: به زودی شاهد رونمایی از مطالعات و طراحی یک ربات زیردریایی بازرس در این دانشگاه خواهیم بود که به سفارش بخش صنعت برای نخستین بار در کشور انجام شده است.

مدیر دفتر پژوهش‌های کاربردی سازمان آب و برق خوزستان نیز در این نشست پژوهشی گفت: بازاریابی و تجاری‌سازی این ربات پرنده صنعتی که نتیجه زحمات پژوهشگران استان است، می‌تواند در تولید اشتغال موثر است.

مهرداد حیدری از نگاه مثبت، وسعت دید و دوراندیشی مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان را موتور محرکه‌ای برای مسئولان و همکاران سازمان خواند تا بتوانند به بهترین نحو ممکن از فناوری‌های روز دنیا در جهت پیشبرد اهداف سازمانی استفاده کنند.

مدیرعامل سد و نیروگاه شهید عباسپور نیز با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایذه ظرفیت‌های بالقوه و خوبی دارد، ابراز امیدواری کرد تا با همکاری یکدیگر کارهای خوب و موثری را انجام دهند.

وی با بیان اهمیت نقش پژوهش در دانشگاه، انتظار خود از معاونت پژوهشی دانشگاه ایذه را شناسایی ظرفیت‌های دانشگاه و شهرستان محروم ایذه معرفی کرد.

در ادامه معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایذه با اشاره به محرومیت‌های ایذه، توانایی جوانان و نخبگان این شهرستان در زمینه‌های علمی و ورزشی را به عنوان ظرفیت‌های بالقوه معرفی کرد.

علی حاتمی، پیمان شیرمردی مجری پروژه با تیم همراهش را از نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی ایذه معرفی کرد و ابراز امیدواری کرد تا هرچند مدت یک‌بار، جلسه‌ای برای معرفی و شناسایی توانمندی‌های دانشگاه آزاد اسلامی ایذه در صنعت آب و برق برگزار شود.

پیمان شیرمردی به عنوان مجری ساخت پرنده صنعتی نیز گفت: با تأکید بر توان پژوهشی و تخصصی مجموعه دانشگاه ایذه، این ربات پرنده صنعتی می‌تواند تجاری‌سازی شود.

وی افزود: اگر بتوانیم به ایده‌های‌مان جامه عمل بپوشانیم قطعا می‌توانیم از این ربات به عنوان یک پروژه تحقیقاتی بسیار موفق و کاربردی در صنعت کشور نام ببریم.

شیرمردی گفت: این ربات پرنده اکتاروتور طی قرارداد طرح پژوهشی برون‌دانشگاهی به مدت ۱۲ ماه بین دانشگاه آزاد اسلامی ایذه و شرکت مدیریت و بهره‌برداری از سد و نیروگاه شهید عباسپور به‌منظور انجام عملیات تصویربرداری، بازرسی از محوطه میدانی و بدنه سد، نمونه‌برداری از قسمت‌های مختلف آب دریاچه و جابه‌جایی اجسام کوچک طراحی و ساخته شده است.

به گزارش آنا، این ربات پرنده که به همّت پژوهشگران انجمن علمی رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایذه ساخته و پرداخته شده است، پس از رونمایی در فضای محوطه سازمان آب و برق خوزستان به پرواز درآمد.

رونمایی از «ربات پرنده صنعتی UAV» در دانشگاه آزاد اسلامی ایذه