اخبار دانشگاه

دکتر طهرانچی تأکید کرد: لزوم توجه به توسعه شهرسازی ایرانی اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی

یکشنبه ,05 اسفند 1397  |   : 707   |     |    
دکتر طهرانچی تأکید کرد: لزوم توجه به توسعه شهرسازی ایرانی اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر طهرانچی در پیامی به کنفرانس پژوهش‌های نوین معماری و شهرسازی در هزاره سوم، بر لزوم توجه به توسعه شهرسازی ایرانی اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، پیام دکتر محمدمهدی طهرانچی به کنفرانس ملی پژوهش‌های نوین معماری و شهرسازی در هزاره سوم، در افتتاحیه اینکنفرانس  که صبح امروز به میزبانی واحد مراغه برگزار شد، توسط محمدرضا ولی‌لو رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه قرائت شد.

در متن پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آمده است: معماری و شهرسازی به عنوان زیرساخت و نمونه‏‌ای از فرهنگ و تمدن سرزمین‌های مختلف همواره به عنوان نماد تمدنی بشر شناخته می‌‏شود و آثار تاریخی و میراث به‌جامانده در حوزه شهرسازی و معماری گویای هویت تاریخی و جایگاه این هنر تکوینی است. آثار به‌جای‌مانده قبل و بعد از اسلام در معماری و شهرسازی از نقش صاحب‌نظران و تلاشگران این حوزه در تکوین هویت ایرانی-اسلامی خبر می‌‏دهد، لذا در عصر حاضر، وظیفه خطیری بر دوش تمامی دوستداران این هویت برای تقویت و تثبیت آن متصوّر است.

در ادامه پیام طهرانچی عنوان شده است: تأکید دین مبین اسلام در ساختن شهر و محل سکونت آباد همان است که دانشمند برجسته، حکیم خواجه نصیرالدین طوسی مبنای معماری و اصول شهرسازی را براساس محلی برای آرامش با رعایت تمامی موازین اخلاقی و انسانی مورد تأکید قرار داده است.

در پایان این پیام آمده است: ازاین‏‌رو پیرو تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر لزوم تحقق و توسعه معماری و شهرسازی ایرانی-اسلامی و لزوم ارتقای جایگاه بین‌المللی کشورمان در این زمینه و نیز اهمیت دستیابی به توسعه پایدار، محققین و دانش‌پژوهان خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی نیز در اجرای فرامین و حسب رسالت ذاتی خود فعالیت‌های مؤثر و مستمری را سازماندهی کرده است.

نخستین کنفرانس ملی پژوهش‌های نوین معماری و شهرسازی هزاره سوم که به مناسبت بزرگداشت مقام علمی خواجه نصیرالدین طوسی (مؤسس کتابخانه و رصدخانه عظیم مراغه) و روز مهندس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه در حال برگزاری است، گام دیگری در راستای تثبیت هویت علمی و فرهنگی ایرانی اسلامی است و امید می‌رود که با موشکافی و نگاه علمی به موضوعات مختلف بتواند به اهداف تعیین شده نایل آید؛ به طوری که دستاوردهای حاصل از این همایش ملی در مقام عمل نیز مورد توجه قرار گیرد.

دکتر طهرانچی تأکید کرد: لزوم توجه به توسعه شهرسازی ایرانی اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی
دی ان ان