اخبار دانشگاه

اولویت دانشگاه آزاد اسلامی حمایت از تولید، تعامل بین‌المللی و عدالت آموزشی

ﺳﻪشنبه ,27 تیر 1396  |   : 1246   |     |    
اولویت دانشگاه آزاد اسلامی حمایت از تولید، تعامل بین‌المللی و عدالت آموزشی

سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی حمایت از پژوهش در واحدهای تولیدی، افزایش تعامل بین‌المللی و برقراری عدالت آموزشی را سه راهبرد این دانشگاه بیان و تاکید کرد: این دانشگاه به صورت رایگان از فعالیت‌های علمی واحدهای تولیدی و صنعتی حمایت می‌کند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از صداوسیما، فرهاد رهبر سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «دانشگاه آزاد خدمات علمی و پژوهشی را در اختیار بخش تحقیق این واحد‌ها قرار خواهد داد که حاصل آن ارزش افزوده‌ای است که خلق می‌شود. باید بتوانیم سهم علم و پژوهش را از تولید ملی افزایش دهیم و هزینه‌های تحقیق و توسعه به سه الی چهار درصد تولید ناخالص ملی برسد، اما هم اکنون کمتر از نیم درصد است. »

سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه آزاد یک دانشگاه غیر دولتی است و قید و بند دانشگاه‌های دولتی را ندارد، افزود: «دانشگاه آزاد می‌تواند با مجلس، دولت و سایر قوا و حتی بخش خصوصی تعامل خوبی داشته باشد.»

رهبر درباره یکی از اولویت‌های مهم دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: «هر واحد تولیدی و صنعتی بخش تحقیق را راه اندازی می‌کند و دانشگاه آزاد به صورت رایگان خدمات علمی محققان را در اختیارش قرار می‌دهد و حاصل این فعالیت ارزش افزوده‌ای است که خلق می‌شود.»

او ادامه داد: «ما به دنبال ایجاد فرصت برای پژوهشگر هستیم و می‌خواهیم جرات پژوهشگر را در امر پژوهش و فناوری افزایش دهیم و این کار را با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محقق می‌کنیم. محقق دانشگاهی ما می‌تواند در آموزش، پژوهش، تولید علم، تولید ملی و ایجاد ارزش افزوده محصولات نقش آفرین باشد.»

رهبر برقراری و توسعه تعامل در سطح بین‌المللی را از دیگر اولویت‌های دانشگاه بیان کرد و افزود: «برای تحقق اهداف دانشگاه آزاد باید بتوانیم سرعت تولید علم و توان علمی را با تعامل بین‌المللی با دانشگاه‌های دنیا تنظیم کنیم. انجام تحقیقات مشترک، اعزام دانشجو و استاد و ایجاد فرصت‌های مطالعاتی متقابل در دستور کار جدی دانشگاه آزاد اسلامی در تعاملات بین‌المللی خواهد بود.»

او عدالت اجتماعی را از دغدغه‌های جدی جامعه امروز دانست و گفت: «عدالت آموزشی نیز از بخش‌های مهم این عدالت اجتماعی است که دانشگاه آزاد در این جهت گام‌های جدی بر می‌دارد. عدالت آموزشی به معنای ایجاد فرصت آموزشی برابر در همه مناطق کشور اعم از مناطق محروم و غیر محروم است.»

او با اشاره به غیر دولتی بودن دانشگاه آزاد و بحث پرداخت شهریه در این دانشگاه گفت: «اگر بنا باشد عدالت آموزشی را در پهنه سراسر کشور گسترش دهیم باید برای استعدادهای مناطق محروم که توان ادامه تحصیل ندارند به روش‌های مختلف عدالت را برقرار کنیم.»

سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر نگاه ویژه به عدالت آموزشی در مناطق محروم، گفت: «استعداد‌ها را بویژه در مناطق محروم به صورت بورسیه تحصیلی حمایت در قالب یک برنامه مدون و با استعدادسنجی مناسب حمایت خواهیم کرد. کشور از توانمندی این استعداد‌ها در آینده بهره خواهد برد و در آینده این استعداد‌ها به توسعه علمی و ایجاد ارزش افزوده در کشور کمک خواهند کرد.»

اولویت دانشگاه آزاد اسلامی حمایت از تولید، تعامل بین‌المللی و عدالت آموزشی
دی ان ان